Piękna pogoda zachęca do wędrówek po podmiejskich terenach zielonych. Pałac i ogrody w Wilanowie są jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc tego typu w Polsce.
Odrobina historii
Pałac w Wilanowie to barokowe założenie, wzniesione w latach 1681 – 1696 dla króla Jana II Sobieskiego i Marii Kazimiery. Malownicze położenie pałacu jest tu nieprzypadkowe – lokalizacja w pobliżu Warszawy pozwalała królowi na stałą kontrolę tego, co dzieje się w stolicy, jednocześnie dając wytchnienie od miejskiego zgiełku.
Autorem projektu był Augustyn Wincenty Locci, polski architekt, sekretarz i doradca artystyczny króla. Co ciekawe, początkowo budynek był typową, jednopoziomową podmiejską rezydencją magnacką w kształcie dworu polskiego, niewyróżniającą się zbytnio pośród tego typu obiektów. Za rozbudowę i dekorację pałacu w Wilanowie odpowiedzialny jest Tylman z Gameren.
Po śmierci Jana III Sobieskiego w 1969 roku pałac stał się własnością jego synów, którzy na wskutek konfliktów między sobą ogołocili go z wyposażenia, nie oszczędzając nawet drzwi czy okien. W 1720 roku Konstanty, najmłodszy syn Sobieskiego, sprzedał obiekt Elżbiecie Sieniawskiej, która, zakochana w zespole pałacowym, zajęła się jego rozbudową. W latach 1723 – 1729 dobudowano do pałacu m.in. skrzydła boczne.
Przez kolejne lata Pałac przechodził z rąk do rąk. Mimo zaborów, wojen i okupacji ten wyjątkowy obiekt zachował niezmienioną formę architektoniczną do dziś. Po II wojnie światowej został przejęty przez państwo, a od 1955 roku zarządza nim Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Unikalna mieszanka styli
Pałac w Wilanowie jest niezwykłym połączeniem sztuki europejskiej ze staropolską tradycją budowy. Zaprojektowany na wzór barokowych rezydencji francuskich, zdobiony był przez najznakomitszych artystów swoich czasów, takich jak Józef Szymon Bellotti, Jerzy Siemiginowski-Eleuter czy Eliasz Hoffmann. Wystrój malarsko-rzeźbiarski elewacji i wnętrz pałacowych nawiązuje do symboliki antycznej i sławi potęgę rodu Sobieskich.
Bryła pałacu jest wyraźnie symetryczna, podzielona na cześć północną, z dekoracjami związanymi z królową Marią Kazimierą, i południową – poświęconą królowi Janowi II Sobieskiemu. Jest to przepiękny, świetnie zachowany budynek o zdecydowanie unikalnym charakterze.
Ogród jak z bajki
Przepiękny, 43-hektarowy ogród to integralna część pałacu w Wilanowie. Park, wielokrotnie modyfikowany i przekształcany przez kolejnych właścicieli, podzielony został na kilka części.
Warto zwrócić uwagę na gaj Akademosa, w północno – zachodniej części parku. Znajdziemy tam pomniki dwóch artystów: Jana Kochanowskiego oraz Franciszka Karpińskiego. Oranżeria z połowy XVIII wieku, została zbudowana jako pomieszczenie przeznaczone do przechowywania roślin cytrusowych. Jej klasyczna forma to zasługa ówczesnego właściciela pałacu – Stanisława Kostki Potockiego.
We wschodniej części parku znajduje się zachwycający barokowy ogród włoski, w którym znajduje się aż 21 rzeźb. Ta sekcja Ogrodu w Wilanowie to dwupoziomowe założenie, połączone schodkami ozdobionymi kamienną balustradą ozdobioną rzeźbami – alegoriami czterech pór roku i czterech etapów miłości.
Warto również zwrócić uwagę na park angielski, ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Wilanowskiego, powstały z inicjatywy Stanisława Kostki Potockiego. Znajduje się tu pompownia z połowy XIX wieku, który służył jako siedziba straży pożarnej.
Wciąż tętniący życiem
Tereny pałacowe są obecnie swoistym centrum kulturalnym, gdzie odbywają się różnego rodzaju koncerty i spektakle. Ogród i Pałac w Wilanowie są dla zwiedzających otwarte niemal przez cały rok. Warto zapoznać się z tym niezaprzeczalnie wyjątkowym pałacem, jednym z najpiękniejszych miejsc tego typu w Polsce.