Ogrody Uniwersytetu Warszawskiego Polska W Budynkach
Warszawa Założenia urbanistyczne

Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

W samym centrum Warszawy znaleźć można jedne z największych ogrodów na dachu w Europie – Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. To niezwykłe miejsce jest, moim zdaniem, obowiązkowym punktem na mapie każdego zwiedzającego stolicę.

Ogólnodostępny teren zielony

Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zostały otwarte 12 czerwca 2002r. Ten ogromny, bo ponad 2,5 hektarowy ogród to projekt architekta krajobrazu – Ireny Bajerskiej. To miejsce doskonale łączy w sobie możliwość obcowania ze sztuką, wybitną polską architekturą i odpoczynek na łonie natury.

Ten ogólnodostępny ogród uniwersytecki składa się z dwóch części – górnej, na którą możemy dostać się po wysokich schodach lub windą, oraz dolnej, połączonych kaskadowo spływającą wodą. Cechą charakterystyczną tego ogrodu jest pewna strefowość – podzielony jest na wiele części, różniących się zarówno występującą tam roślinnością, jak i charakterem.

Na poziomie gruntu

Dolna część Ogrodów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego to w dużej mierze otwarta, zielona przestrzeń, idealna do odpoczynku pod drzewami. Można podziwiać tam granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego, czy wybrać się nad zarybiony staw, idealny do karmienia kaczek. Bezpośrednio przy budynku znajdziemy krzewy oraz pnącza, wspinające się po pionowych elementach architektonicznych.

Największą atrakcją dolnej części tego niezwykłego terenu zielonego jest kaskadowo spływający strumień, który można przekroczyć po kładkach o różnym charakterze.

Bliżej nieba

Górna część Ogrodów BUW podzielona jest na kilka stref, połączonych mostkami, kładkami czy pergolami, porośniętymi przed różnego rodzaju pnącza. Części te znacząco się od siebie różnią zarówno nastrojem, jak i formą. Rozróżniamy tu ogród złoty, skomponowany z żółto i pomarańczowo kwitnących krzewów, srebrny (możemy tu podziwiać m.in. srebrzystolistne wierzby), karminowy oraz ogród nad „rogalem komercji”.

Dzięki specjalnym okno i przez szklany dach odwiedzający ogrody mogą zajrzeć z góry do wnętrza biblioteki. Niezaprzeczalną atrakcją tego miejsca jest też punkt widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę Warszawy – most Świętokrzyski, Wisłę, Bulwary Wiślane i Centrum Nauki Kopernik.

Zieleń ukryta między budynkami

Projekt, obsypany licznymi nagrodami, z powodzeniem spełnia zarówno funkcję ekonomiczną, jak i ekologiczną. Zwiększa powierzchnię zieloną na terenie miasta, jest miejscem bytowania wielu gatunków zwierząt, tłumi hałas, a także obniża koszty utrzymania budynków Uniwersytetu (wydatki na klimatyzację i ogrzewanie spadły o około 30%).

Ze względu na swoje niezaprzeczalne walory estetyczne, Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego stanowią jedno z ulubionych miejsc na sesję ślubną w stolicy i obowiązkowy punkt wycieczek w tym mieście.

Możesz również polubić…